Psycholog Warszawa Objawy osiowe nerwicy
nerwica depresja objawy

You are not connected. Please login or register

Objawy osiowe nerwicy

Go down  Wiadomość [Strona 1 z 1]

1 Objawy osiowe nerwicy on Wto Cze 01, 2010 9:26 pm

Admin


Admin
Wyróżnia się cztery główne objawy osiowe nerwicy, plus dodatkowe objawy, które są charakterystyczne dla konkretnego zaburzenia nerwicowego.
Zaburzenia wegetatywne

Bezsenność, bóle głowy, serca, brzucha, duszności, wymioty, utrata apetytu, zaburzenia funkcji seksualnych – od aseksualności po brak odczuwania satysfakcji ze współżycia, mrowienie i odrętwienia palców rąk i nóg.
Zaburzenia lękowe w postaci fobii

Lęk – zaburzenia lękowe w postaci fobii – w tym fobie społeczne i specyficzne (związane z konkretnymi sytuacjami bądź przedmiotami), zaburzenia lękowe w postaci nieokreślonego rozlanego niepokoju, mieszane zespoły lękowo – depresyjne, napady lękowe (lęk paniczny, utrudniające normalne funkcjonowanie)
Egocentryzm

Egocentryzm, który występuje u wszystkich osób, w nerwicy przybiera nasiloną formę. Objawia się poczuciem niezrozumienia, postawą roszczeniową, pretensjami do otoczenia. W egocentryzmie nerwicowym chory jest najważniejszym i jedynym elementem odniesienia.
Nerwicowe błędne koło

U chorych występuje dodatnie sprzężenie zwrotne między objawami. Przykładowo, chory cierpi na bezsenność, co potęguje lęk przed nocą i niemożliwością zaśnięcia, co z kolei powoduje u chorego pobudzenie które uniemożliwia mu zasypianie. W psychoterapii, szczególny nacisk w procesie zdrowienia z nerwicy kładzie się na przerwanie błędnego koła nerwicowego.

Poza objawami osiowymi, w zależności od rodzaju nerwicy mogą występować dodatkowe objawy takie jak zespoły natręctw, zespół neurasteniczny (poczucie nieustannego zmęczenia), zaburzenia somatyzacyjne, zespoły depresyjne i inne.

Zobacz profil autora http://ndobjawy.forumpolish.com

Powrót do góry  Wiadomość [Strona 1 z 1]

Permissions in this forum:
Nie możesz odpowiadać w tematach

 

Create a forum on Forumotion | Animals | Pets | © PunBB | Free forum support | Kontakt z | Report an abuse | Create your own blog